Čoraz viac si uvedomujem, že trávim nadmerne veľa času na sociálnych sieťach. Keď sa nudím alebo mám stres, automaticky siahnem po telefóne a bezmyšlienkovite skrolujem. Skúšala som si nastaviť limity, ale aj tak ich často ignorujem. Ovplyvňuje to moje sústredenie, spánok aj vzťahy. Ako sa opäť vrátiť do reality?
Tamara, 29 rokovMilá Tamara, počujem, že si uvedomujete, v akej fáze ste so sociálnymi sieťami, a je skvelé, že to dokážete reflektovať. Sociálne siete sú skutočne výborný sluha, ale zlý pán. Ovládajú nás skôr, než si to uvedomíme, a niekedy nám to môže spôsobiť, že strácame kontrolu nad tým, na čom nám v živote naozaj záleží.
V prvom rade by som sa skúsila zamyslieť, prečo stojí za to tú zmenu urobiť, aby ste si našli silnú motiváciu. Keď vieme, čo nás k zmene ťahá, ľahšie sa udržíme na ceste. Možno by bolo dobré začať s menšími, splniteľnými krokmi, ktoré by ste sa snažili dodržiavať napr. týždeň. Keď sa vám to podarí, môžete si pridať ďalší krok.
Pri zvyku siahať po telefóne pri nudách či strese ide často o vyrovnávaciu stratégiu. Premýšľajte o tom, aké iné spôsoby by ste mohli vtedy vyskúšať namiesto telefónu – niečo, čo vám pomôže získať kontrolu nad tým, čo robíte.
Verím, že sa vám podarí nájsť rovnováhu. Držím vám palce!